Spådomskväll med Tuvalisa Rangström

Måndag 30 januari kl. 17.00–18.00

Vi ser i vår kaffesump att författaren Tuvalisa Rangström kommer till Gamla stans bokhandel och berättar om historisk spådomskonst för nyfikna vuxna!

Vi får höra om 1700-talets mest beryktade spådam, Mamsell Arfvidsson, som förutspådde mordet på Gustav III och som bodde ett stenkast från vår bokhandel. Vi provar olika spådomstekniker, dricker te och spår i bladen.

Om Tuvalisas böcker:
Elins hemligheter – en handbok i häxkonst utkom 2019 och uppföljaren Rosas spådomsbok utkom 2022, båda från bokförlaget Opal. I serien får vi följa de unga häxorna Elin och Rosa dagar när världen runt omkring dem är extra magisk. I böckerna har de samlat allt de hittills lärt sig om häxkonst och spådomskonst för de läsare som själva är sugna att prova.

Precis som böckernas huvudpersoner har författaren Tuvalisa Rangström tillbringat mycket tid på bibliotek och i arkiv på jakt efter magiska tips från historiska häxor.

Varmt välkomna till denna magiska kväll!